Środa, 2019-07-17

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Za Wolność, za Polskę

Z serca wyrwane, walczyli o to,

Co nie było im dane”*

Powojenne podziemie niepodległościowe – jak inaczej nazywa się „Żołnierzy Wyklętych”- aż do powstania NSZZ „Solidarność” było przykładem najliczniejszej formy oporu Polaków wobec komunistycznej władzy. Przez jego szeregi przewinęło się ponad 250–300 tys. ludzi. Zbiorowość ta za marzenia o niepodległości Polski zapłaciła cenę najwyższą. Dodatkowo, postanowiono wymazać ich z kart historii, ale naród nie zapomniał.

W ostatnim tygodniu lutego uczniowie kl.4- 8 Szkoły Podstawowej w Starym Kraszewie poznali losy tych niezwykłych bohaterów naszego narodu. Szczególnie w pamięci zapadły im życiorysy:

-Hieronima Dekutowskiego (1918-1949) ps. "Zapora”, oficera AK, DSZ i WiN

-Danuty Siedzikówny (1928-1946) PS. " Inka”, sanitariuszki 5. Brygady Wileńskiej

-Witolda Pileckiego (1901-1948) ps. " Witold”, Oficera AK

-Antoniego Olechnowicza (1905-1951) ps. " Krzysztof”, komendanta Okręgu Wileńskiego AK

Podsumowaniem naszych spotkań był apel, który odbył się 1 marca w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie klasy 8  przedstawili bohaterskie czyny wspomnianych „NIezłomnych”.

Następnie wybrzmiała wzruszająca piosenka „Panie generale!” w wykonaniu Natalii Dybek ,Weroniki Jończyk i Marii Szczapy, która opowiada o poświęceniu całych rodzin w imię niepodległości Polski. Na wyróżnienie zasługuję oryginalna aranżacja utworu. Uczennica zagrała go na gitarze elektrycznej, co wzmocniło jej przekaz.

Finałem spotkania było wspólne przygotowanie miniwystawy pt. PAMIĘTAMY- poświęconej bohaterom polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.

Po południu uczniowie klasy 4: Nikola Jusińska i Kuba Balczyński reprezentowali naszą szkołę w trakcie uroczystości gminnych. Wzięli udział we mszy świętej w kościele NMP w Ostrówku.  Następnie oddali hołd bohaterom pod pomnikiem ofiar NKWD.

Dziękuję za pomoc w organizacji tegorocznej uroczystości uczniom klasy 8 i 4 oraz p.Karolinie Turek

U.Gałązka

*fragment piosenki „Panie generale” w wykonaniu H.Mlynkovej