Dzień Rodziny w Miłym Kraszewie

Piknik rodzinny w Starym Kraszewie rozpoczęło przedstawienie teatralne, które przygotowały dzieci z zerówki i pierwszej klasy w ramach projektu "Teatr dla życia w przyjaźni", realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Klembowie, finansowanego ze środków Fundacji BGK w programie „Na dobry początek!".

Był to już ostatni etap projektu, który dał dzieciom szansę na odkrycie swoich talentów i czerpanie radości z pracy w grupie dzięki wspólnemu tworzeniu spektaklu. Na każdych zajęciach, pod czujnym okiem aktora, prezentera filmowego i radiowego - pana Aleksa Mackiewicza,  uczestnicy stopniowo zagłębiali się w charakterystykę pracy w teatrze na wszystkich jego szczeblach. Tworzyli postacie, budowali fabułę, a wraz z panią Bogusławą Syrówką przygotowali scenografię. Współpraca całego zespołu i integracja grupy były jednym z najważniejszych zadań. W pracy nad sobą wspierała dzieci opiekunka grupy panią Agnieszka Perzyna. Dodatkowo część grupy uczestniczyła w zajęciach Treningu Umiejętności Społecznych, prowadzonych przez panią Emilię Pieńczuk.

Pan Aleks przyznał, że choć praca z dziećmi okazała się dużo większym wyzwaniem niż przygotowanie spektaklu z zawodowymi aktorami, to mali artyści skradli jego serce i na pewno nie będzie to ostatnie wspólne przedsięwzięcie w naszej szkole.

"Tajemniczy bal w Miłym Kraszewie" to urocza historia małego królestwo i jego poddanych. Najważniejszym wydarzeniem w mocarstwie jest coroczny bal organizowany przez królową Andżelikę. Swoją obecnością zaszczycają go najznamienitsi goście, których znamy z kart książek czy popularnych filmów. Niestety w ferworze przygotowań zapomniano zaprosić dwóch poddanych mieszkających w lesie, co niestety miało miejsce niejeden raz. Poszkodowani w akcie zemsty kradną drogocenną nagrodę dla najlepszego tancerza. Jednak jak to w baśniach bywa i ta ma swój szczęśliwy koniec. Królewna przeprosiła za swoje niedopatrzenie i od tej pory wszyscy żyli w zgodzie oraz dbali o dobre relacje. Ta piękna historia, której fabułę wymyśliły dzieci wraz z panem Aleksem, nauczyła nas, że w życiu najważniejszy jest drugi człowiek i jego dobro.

Esencję tego spektaklu stanowiły jednak wybitne kreacje aktorskie, które stworzyły nasi młodzi adepci sztuki teatralnej. Odtwórcy głównych ról skradli serca swoją niewinnością i autentycznością. Nie brakowało łez wzruszenia, ale i wybuchów śmiechu. Emocje potęgowała oprawa muzyczna w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Flauti Divertenti. Na pewno to wydarzenie  pozostanie na długo w naszej pamięci.

Pani dyrektor Agnieszka Szczapa podkreśliła, że najlepsze działania to te, które powstają dzięki współpracy, czego przykładem była realizacja projektu. Podziękowała wszystkim, którzy razem ze Szkołą Podstawową w Starym Kraszewie włączyli się w edukację kulturalną naszej gminy, pani Iwonie Świebiodzie - Dyrektor GOK w Klembowie, pani Agnieszce Gietka - Barańskiej Kierownikowi GOPS, członkom Stowarzyszenia ZMD Flauti Divertenti  oraz panu Andrzejowi Ciok - sołtysowi wsi Stary Kraszew wraz z małżonką panią Beatą Ciok. Realizacja projektu dała szansę nie tylko na rozwój talentów i umiejętności społecznych. Wartością dodaną był także zakup instrumentów perkusyjnych, strojów dla księżniczek i materiałów do improwizacji teatralno – muzycznych, które stanowią bardzo dobry potencjał rozwoju kolejnych projektów.

Tego dnia miało także miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego organizowanego przez Koło Łowieckie Przepiórka. Jak każdego roku konkurs cieszył się ogromną popularnością wśród uczniów.  Napłynęło wiele pięknych prac, które zostały docenione przez komisję. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali cenne nagrody rzeczowe, a dla wszystkich  uczniów zorganizowano ognisko. Serdecznie dziękujemy za wieloletnie wsparcie materialne oraz krzewienie wśród młodzieży podstaw proekologicznych.

Słowa podziękowania kierujemy także do rodziców i nauczycieli, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania Dnia Rodziny. Dzięki ich wysiłkowi i zaangażowaniu tego dnia uśmiech gościł na twarzy każdego dziecka. Atrakcjami tego dnia były: przejażdżka konna, sprawnościowy tor przeszkód z nagrodami, ognisko z kiełbaskami.

Dziękujemy także Panu Karolowi Banasiakowi z biura podróży MAJOLA za udostępnienie sprzętu do produkcji waty cukrowej i popcornu. Smakołyki cieszyły się ogromną popularnością, a kolejki nie miały końca.

Nie możemy zapomnieć również o Panu Piotrze Kazie, który jak co roku ochłodził nas w ten upalny dzień, fundując pyszne lody dla całej społeczności szkolnej.

Dzięki pięknej pogodzie i rodzinnej atmosferze, dzień ten okazał się wyjątkowo udany.

Organizatorzy:

Sylwia Wnuk