Jak nie czytam jak czytam!

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie. Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

W bieżącym roku szkolnym nasza placówka po raz pierwszy  przystąpiła do ogólnopolskiej akcji czytelniczej "Jak nie czytam, jak czytam". To szczególne wydarzenie celebrowaliśmy przez dwa dni z rzędu i zaczęliśmy już w czwrtek tj. 6 czerwca. Tego dnia do naszej szkoły zawitali zaproszeni goście, którzy odczytali fragmenty utworów uczniom zebranym na szkonym korytarzu. W rolę lektorów wcielili się m. in.: Pan Rafał Mathiak Wójt Gminy Klembów, Pani Agnieszka Szczapa - dyrektor szkoły oraz Pan Marcin Szczapa - radny Gminy Klembów. Następnie uczniowie udali się na zewnątrz, by na łonie natury pogrążyć się w lekturze książki.

Czytaniu towarzyszyły liczne działania. Uczniwoie klas młodszych, aby oddać hołd swoim ulubionym bohaterom literackim, przebrali się  za wybrane postaci. Z kolei żeńska część szkoły, a dokładniej uczennice klas IV - VIII, przygotowały niespodziankę dla zaproszonych gości i całej społeczności szkolnej. Przebrane za Anię z Zielonego Wzgórza wykonały widowiskowy taniec z książkami, do którego samodzielnie ułożyły choreografię.

Po części oficjlanej odbyły się warsztaty artystyczne. Klasy młodsze wraz ze swymi wychowacami, bawiąc się w ilustartorów książek, stworzyły piękne, płócienne obrazy. Natomiast uczniowie klas starszych przygotowali etiudy teatralne przedstawiające fragmenty wybranych utworów. Młodzi adepci sztuki teatralnej zaprezentowali nam całą gamę uczuć. Śmialiśmy się, widząc Anię rozbijającą z hukiem tabliczkę na głowie Gilberta czy niepokoiliśmy, obserwując zmagania Nemeczka i jego grupy przyjaciół o Plac Broni. Nie zabrakło także doznań metafizycznych, bowiem klasa VII zaprosiła nas na prastary, pogański obrzęd dziadów. Z pewnością te krótkie inscenizacje zachęciły niejednego ucznia do sięgnięcia po książkę, nawet tę z listy lektur obowiązkowych.

W piątek 7 czerwca o  godz. 10.00 cała społeczność Szkoły Podstawowej w Starym Kraszewie zgromadziła się na szkolnym korytarzu, by włączyć się w próbę bicia rekordu czytania w jednym momencie. Przez 10 minut osiemdziesięciu trzech uczniów z klas I - VIII czytało przyniesione książki.

Udział w ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam"  sprawił wszystkim wiele radości i z pewnością przyczynił się do wykreowania pozytywnego wizerunku książki. Mamy nadzieję, że czytanie przestanie być przykrym obowiązkiem i stanie się czystą przyjemnością.